Dřevěná štěpka
Tipy, návody

Drevená štiepka pre Muurikka Smoker

Drevo z jelše je vhodné pre údenie všetkých druhov pokrmov, a preto vám ku grilu prikladáme úvodný balíček 90 g jelšové štiepky.

Na Slovensku je pre grilovanie veľmi obľúbené tiež drevo duba, buka a ovocných drevín, ako je jabloň či slivka. Medzi zaujímavosti patrí dubové drevo máčané vo víne. Každý druh dreva dodáva údenému pokrmu špecifickú arómu a je na vás vyskúšať a nájsť to najlepšie.

Môžete sa inšpirovať v tabuľke nižšie, ktorá ponúka rôzne kombinácie dreva a pripravovaných pokrmov. Bez ohľadu na druh dreva je vždy dôležité používať iba zdravé a čisté drevo nikdy nie spráchnivené alebo plesnivé.

Nielen druh dreva ale aj spôsob použitia ovplyvní chuť údeného pokrmu. Ak preferujete len jemnejšiu dymovú chuť, pridajte drevenú štiepku neskôr počas grilovania. Navlhčenú štiepku na tácku nasypte v tenkej vrstve, veľké množstvo drevené štiepky už od začiatku grilovanie, môže spôsobiť horkastú chuť.Pro docielenie viac aromatickej chuti, môžete tiež pridať v závere grilovanie na drevenú štiepku vetvičku borievky či rozmarínu, prípadne kocku cukru pre získanie zlatistej farby.

JelšaBukŠvestkaDubČerešňaOrechJavor
Rybyanoanoanonenenene
Kôrovceanoanoanonenenene
Hydinaanoanoanoanoanoanoano
Bravčovéanoanoanoanoanoanoano
Hovädzieanoneanoanoanoanone
Ovčieanoneanoanoanoneano
Zverinaanoneanoanoneneano
Klobásyanoanoanoanonenene
Zeleninaanoanoanoneneneano

Podobné príspevky